The Hot Wheels City Roller Coaster Rally Track Set delivers thrills and excitement just like the behemoth coasters of real life but only toy cars can ride this ride. Kids drive their vehicle up to the coaster, where there are fun features like a ticket booth and moving ramp to start the adventure. The car rides up the motorised spiral that clicks as it ascends, then kids decide which of two ways their vehicle should travel by adjusting the diverter. The motorizsed spiral provides continuous action, and the tracks connect to other sets to extend the adventures. Five Hot Wheels vehicles are included. Colours and decorations may vary.
Product Features:
- The motorised action of the Hot Wheels City Roller Coaster Rally Track Set makes for non-stop adventure that takes the Hot Wheels experience to the extreme!
- It comes with 5 Hot Wheels vehicles and all 5 can run at once thanks to the track set's size and booster.
- Kids control the diverter that determines the route cars take on the downhill, upping the challenge with each additional vehicle added to the set.
- It connects to other Hot Wheels City sets to inspire creative stories and awesome adventures.
- This makes a great gift for kids 4 to 8 years old, and, with 5 included Hot Wheels cars, the fun is instantaneous.
(137057)
| SKU | 137057 |
| Barcode # | 194735095414 |
| Brand | Hot Wheels |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.700m |
| Shipping Cubic | 0.028000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Lemony Gem Toys users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.

