-
The Jelly Blox My Pets set is a sensory construction toy for children aged 2 and up. With 20 soft, flexible blocks, including 2 pets and 2 figures, this set encourages imagination, fine motor skills and role play. The unique texture of the stretchy, tactile blocks is perfect for little hands. Children learn to build, invent scenes and interact with their playmates while developing important skills such as coordination, motor skills and precision.
This educational toy for children aged 2 and up provides quiet activity without screens or small parts that promotes concentration and well-being. Ideal for home, nursery or for babysitters. This set of sensory building blocks fits perfectly into the Jelly Blox universe and is an original gift idea for children who are curious about their environment. Give them the joy of learning by playing with soft, colourful and safe building blocks.
(138242)
| SKU | 138242 |
| Barcode # | 8720077342897 |
| Brand | Jelly Blox |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.260m |
| Shipping Cubic | 0.005200000m3 |
| Type | board game |
Be The First To Review This Product!
Help other Lemony Gem Toys users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.

