- With the Fisher-Price Medical Kit, preschoolers can throw on their white coats and dive right into doctor role-play fun. Mini-MDs can 'listen' to their patient's heart with the stethoscope, 'check' their temperature with the thermometer (press the button to go from 'sick' to 'well'!), take a peek inside their ears with the otoscope or pump the blood pressure cuff to see the gauge spin! And, say bye-bye to pretend boo-boos with the toy bandage cuff. Even getting a shot becomes fun with the toy syringe
- Press button on thermometer to go from 'sick' to 'well'
- Checking your patient’s blood pressure? Make the gauge spin!
- Everything can be stored inside the bag, so making 'house calls' is a breeze
- Develops and encourages imaginative pretend play, cooperation and healthy habits for preschool kids ages 3-6 years
- Stethoscope really works!
(135224)
| SKU | 135224 |
| Barcode # | 194735246830 |
| Brand | Fisher-Price |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.450m |
| Shipping Cubic | 0.013500000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
| Type | game |
Be The First To Review This Product!
Help other Lemony Gem Toys users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.

