Snuggle up with Elmo! This iconic Sesame Street star has joined the playdate in our GUND’s signature Toothpick format with distinctly floppy, modern silhouettes and authentic character details from the show. Elmo has a huggable body and was designed for all-day cuddles with irresistibly soft, bright red plush and fully embroidered facial details. His iconic bright-eyed smile will keep little ones giggling! This plush makes a thoughtful, timeless gift for Sesame Street fans of all ages, both as décor and in teaching little ones to act out their own imaginative play adventures at home.
- This irresistibly soft, huggable Elmo stuffed animal features bright red plush and his famously friendly, excited expression
- Elmo also has a bean-filled bottom that helps him sit upright
- This cuddly collection is inspired by Toothpick, a GUND classic teddy bear!
- Features slender, posable body with long, playfully floppy limbs that make them fun for on-the-go play
- Approximately 44cm
(138192)
| SKU | 138192 |
| Barcode # | 681147089853 |
| Brand | Gund |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.012000000m3 |
| Type | Stuffed Toy |
Be The First To Review This Product!
Help other Lemony Gem Toys users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.

