- Mattel was founded 8 decades ago and has been empowering generations through play ever since. This Mattel 80th Anniversary Barbie doll celebrates the legacy of the iconic toymaker!
- Barbie doll looks red carpet-ready in a glittery gown accentuated by bow-like, tulle sleeves and a dramatic tulle bustle and train.
- Ruby pumps complement her dazzling look, while drop earrings with a golden “M” pay homage to the old-school Matty Mattel logo.
- Her blonde hair is piled high, with face-framing pieces that accentuate her bold lip. Adding to the deluxe details are black nails that peek out from sheer gloves.
- The Mattel 80th Anniversary Barbie doll is a fitting tribute to a legacy that has spanned decades and inspired children of all ages.
(138143)
| SKU | 138143 |
| Barcode # | 194735261383 |
| Brand | Barbie |
| Shipping Weight | 0.9000kg |
| Shipping Width | 0.350m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.010500000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Lemony Gem Toys users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.

