Ertt Easy Read Time Teacher Watch 12/24 hour [Colour: Lime Stap - rainbow]
$39
RRP $39.95
SAVE $0.95 (2%)
In Stock
This good looking 33mm diameter watch will help your child master telling-the-time using the unique EasyRead 3-Step Teaching System.
The large clear dial shows every detail your child needs and the hands them which numbers to read. It’s as simple as 1-2-3.
Features:
- Seiko PC21s Japanese made movement, battery installed
- Non-allergenic platin
- Stainless steel bac
- Washable fabric stra
- Water resistant – can withstand splashing but not total immersion
- Fits all sizes up to small adul
Warning: Contains coin/button battery. Hazardous if swallowed.
N.B. Our watches are water resistant, not waterproof. Do not immerse.
(32168_32176)
| SKU | 32168_32176 |
| Barcode # | 797776715893 |
| Brand | Ertt |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Lemony Gem Toys users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.

