This adorable 30cm Tigger beanie from Winnie The Pooh is made from super soft plush with a huggable body, friendly face and endearingly oversized tail. Cuddles abound with this machine-washable plush toy, which is the perfect size for at-home play or on-the-go adventures, and even features a lovely crinkle and jingle sound to encourage sensory play. A special bean filling gives Tigger a squishy body so that he can sit upright on any surface; making him a stunning decor piece for baby's nursery.
- Ideal gift for a newborn baby, or a stunning decor piece for the home nursery
- Perfect for home or on-the-go
- Features jingle in tummy and crinkle in ears
- Made from baby-safe embroidered fabric
- Machine washable
Approximately 30cm
(135542)
| SKU | 135542 |
| Barcode # | 081787791459 |
| Brand | Disney |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.006000000m3 |
| Type | Stuffed Toy |
Be The First To Review This Product!
Help other Lemony Gem Toys users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.

